Kazan Bacası Temizleme

Geri dön
Kazan Bacası TemizlemeKazan bacası merkezi sistem ısınmalarda, fabrikalarda ve üretimin yapıldığı bir çok sektörde kullanılmaktadır. İster doğalgaz kullanılsın isterse de diğer yakıt türleri kazan bacalarının mutlaka itfaiyeden yetkili birimler tarafından yılda en az 1 kez temizletilmesi gerekmektedir. Temizliği yapan firma işlem bitiminde temizlik ve kontrolünün yapıldığına dair yetkili servis sertifikasını vermek mecburiyetindedir.

Kazan bacalarının temizliği çok önemlidir. Çünkü temizlenmeyen kazan bacaları yakıt tüketiminin artmasına , bacaların zaman içerinde tıkanmasına, ısı veriminin düşmesine neden olur. Tıkanan bacalar baca yangınlarının en büyük sebebidir. Ülkemizde yaşanan baca yangınlarının %20 si temizlenmeyen bacalardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca temizlenmeyen bacalar havayı da kirleteceği için çevre kirliliğine de neden olmaktadır.


Kazan bacası temizliği keyfi bir uygulama değil yasal bir zorunluluktur. Yasalara uygun hareket etmekte herkesin görevidir.

Binalarda kullanılan doğalgaz ısı kazan bacalarının temizliği yılda en az 1 kez ; katı yakıt ve diğer sıvı yakıtların kullanıldığı kazanlar yılda en az 2 kez üretimde kullanılan kazan bacaları ise yoğunluğuna göre 4 ve 6 aylık periyotlar halinde temizlenmelidir.

Firmamız Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından baca ve yağlı kanal temizleme yetki belgesine sahiptir.