Doğalgaz Baca Temizleme

Geri dön
Doğalgaz Baca Temizleme

Doğalgaz günümüzde en çok tercih edilen ve hayatımızı kolaylaştıran bir yakıt türüdür. İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan doğalgaz ; çok tehlikeli bir düşmana dönüşebilmektedir. Toplumda doğalgaz bacası temizlenmez doğalgaz bacasında pislik oluşmuyor diye yanlış bir inanışın da var olduğu bilinmektedir. Bu çok yanlış bir tespittir. Aksine temizlenmeyen doğalgaz bacaları telafisi mümkün olmayan ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Baca içerisinde hava şartlarından kaynaklanan yıpranmalar ve göçükler olabilmekte yine diğer yakıt türlerinde olduğu gibi kurum birikebilmektedir. Temizlenmeyen doğalgaz bacasında sürkilasyon tam olarak sağlanmadığında bacada gaz birikmesi meydana gelecektir.

Karbonmonoksit adı verilen bu zehirli gaz bacadan tahliye olamadığı için yaşam alanlarına sızacaktır kokusu rengi olmayan karbonmonoksit gazı zehirlenmelere hatta ölümlere varan istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamıza neden olmaktadır.

Doğalgaz bacaları mutlaka itfaiyeden yetkili firmalar tarafından temizlenmesi gereken bacalardır
Unutulmamalıdır ki doğalgaz baca temizliği bir yasal zorunluluktur. Bacalarınızı itfaiyenin yayınlamış olduğu mevzuatlar uygun olarak zamanında temizletiniz.