Soba Bacası Temizleme

Geri dön
Soba Bacası Temizleme

Odun kömür gibi katı yakıt kullanılan sobalarda en çok karşılaşılan sorunların başında bacanın tıkanıklığı gelmektedir. İs, kurum ve zift oluşan bacalar dumanı tahliye edemez. Duman ve zehirli gazlar sobanın kullanıldığı ortama geri döner. Kış aylarında sıkça rastladığımız zehirlenme vakalarının büyük çoğunluğu temizliği yapılmamış çekmeyen bacalardan kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra temizlenmeyen soba bacalında yangınlarda meydana gelmektedir. Tutuşan baca binanın yanmasına maddi hasara neden olmaktadır.

Soba bacaları yılda en az 1 kez baca temizleme yetkisi bulunan uzman firmalar tarafından temizlenmelidir. Soba bacasında bulunan kurum zift vb. bacadan arındırılmalıdır. Bilinçsizce yaptıran temizlikler sırasında bacanın daha fazla tıkanmasına neden olunabilir.

Örnek verecek olursak bacanın içine indirilen ağırlık takılıp kalabilir, kullanılan ip kopabilir.
Şirketimiz baca temizliklerini profesyonel ekipmanlarla çatıdan aşağı doğru ve/veya baca girişinden çatıya doğru yapmaktadır.
Can ve mal güvenliğini korumak, istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için bacaların mutlaka zamanında ve yetkili birimlere temizletilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.
Firmamız Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından baca temizleme yetkisine sahiptir.