Su Deposu Temizliği

Geri dön
Su Deposu TemizliğiSu depoları çoğunlukla hastanelerde,okullarda, apartmanlarda, iş yerlerinde vb. yerlerde bulunan içme suyu depoları yılda en az 1 kez temizlik ve dezenfekte işlemi yapılması gerekir.

Su depoları genellikle bodrum katlarında bulunduğu için ihmal edilmektedir. Bu ihmaller sonucu sarılık,tifo, dizanteri,kolera gibi çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.Dünya sağlık örgütü bu hastalıkların %80'inin kirli sularda bulaştığını açıklamıştır. Her yıl iki milyondan fazla insanın su ile bulaşan hastalıklar yüzünden öldüğü de bu raporlarda yer almaktadır.

Su depoları içindeki su, içme suyu olarak kullanılmasa bile sebze ve meyvelerin yıkanması, banyo kullanımı, tuvalet kullanımı, bulaşık ve çamaşır yıkanması, diş fırçalanması, ev temizliğinde kullanılması sonucunda kirli su tüketilir.

Su depolarının temizlik ve dezenfektesinin periyodik şekilde yaptırılması gerektiği bu temel sağlık sorunu ihmal edilmemelidir.

Temizletilmemiş su depolarının kullanımda en çok etkilenen yaşlılar ve çocuklardır.

Su deposu düzenli olarak  temizletilmez ve dezenfekte yaptırılmaz ise depoda oluşan biyolojik çamurlaşma ve kimyasal madde, suyu kullanılmaz hale getirir.

Depo tabanında biriken çökerti belli periyotlarla dışarı atılmalıdır.